Áron plamatý

Áron plamatý lidově řečený „nadrhule, zmizec, Aronova brada, tvář sv. Jana“ je vytrvalá rostlina patřící do čeledi áronovitých. Roste hlavně na vlhkých místech v křovinách a listnatých lesích, převážně bukových. U nás není moc rozšířen, nalezneme ho nanejvýš v Posázaví nebo na Moravě v poříčí Dyje. Více se vyskytuje v lesích na Slovensku.
Rostlina má v zemi hlízovitý oddenek. Nad zemí vyrůstá několik fíkovitých, tmavězelených, řapíkatých listů, většinou pokrytých tmavšími skvrnami. V květnu se objevuje v kornoutovitě stočeném, žlutozeleném listu (toulci) červenohnědá až fialová květní palice. Plodem jsou červené bobule velikosti hrachu.
Celá rostlina, hlavně hlízy a bobule jsou v čerstvém stavu prudce jedovaté. Sušením hlízy svou jedovatost ztrácejí. V lékařství se nepoužívají, jsou ale oblíbeny ve zvěrolékařství. V některých krajích (Itálie, karpatské horské oblasti) se sušené hlízy melou a přidávají do mouky k pečení chleba, pro svůj vysoký obsah škrobu (asi 70%). V obchodě se můžeme setkat s těmito sušenými rozemletými hlízami (áronový škrob) pod názvem portlandské sago.

Tagy: nadrhule, áronový škrob, portlandské sago, tvář sv. jana, áronova brada, zmizec