Paprika

Paprika přišla do Evropy jednak z východu jako „turecký pepř“ a také jako „indický“ nebo „indiánský pepř“ z Ameriky. V té době se paprika v Evropě považovala spíše za zvláštní okrasnou rostlinu, než jako koření. U nás se začala šířit až v 16. a 17. století. Paprika je národním kořením Maďarů a Španělů. Ve Francii je to poddruh papriky kayenský pepř v Latinské Americe chilli.
U nás jsou to rozemleté sušené plody papriky druhu Capsicum annuum, což je jednoletá rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Je vysoká asi 1 metr s bílými pěticípými květy a plody ve tvaru bobule. Zralý plod je červený, ale může být i žlutý. Odrůdy paprik jsou zeleninové a kořeninové (pěstované pro koření). Nejkvalitnějším druhem je paprika španělská a maďarská. Pálivé druhy exotických papriček jsou plody křovitých paprik tropů a subtropů. Pěstují se v Indii, Číně, Japonsku, Vietnamu, Africe a Jižní Americe.
Kořeninová paprika je náročnější než zeleninová. Sazenice se předpěstovávají a po té vysazují do volné půdy. Daří se jí jen v nejteplejších oblastech. Po dozrání se plody otrhají, usuší a melou v paprikových mlýnech.
Paprika, ať už jako koření nebo zelenina, je také prospěšná našemu zdraví. Má vliv na omezení srdečních onemocnění, mrtvic a působí proti kornacení cév. Podporuje chuť k jídlu a má dobrý vliv na celkovou fyzickou a duševní kondici.
V kuchyni se používají k přípravě jídel nejrůznější druhy paprik. Nejvíce se koření paprikou sladkou a přikořeňuje se některým pálivějším druhem. Použítí tohoto koření je mnohostranné – do masitých jídel, omáček, polévek, uzenin, tvarohů, sýrů a podobně.

Tagy: chilli, kořeninová paprika, využití papriky, léčivé účinky papriky, capsinum annuum, indiánský pepř, maďarská paprika, turecký pepř, zeleninová paprika