Lopuch vlnatý

Lopuch vlnatý, jinak zvaný lopuch plstnatý, lidově také nazývaný „hořký lupen, hořký list, lopucha“, je dvouletá bylina patřící do čeledi hvězdnicovitých. Je rozšířen po celé Evropě. U nás ho můžeme najít podél cest, v křovinách, na úhorech a rumištích.
Prvním rokem lopuch vyžene z kořene jen několik přízemních listů srdčitého tvaru s dlouhými řapíky. Druhým rokem vyroste lodyha dosahující až jednoho metru. Listy mají kratší řapíky a jsou menší. Na povrchu bývají drsné, na rubu plstnaté.
Lopuch kvete od července do září. Květy sestaveny do úborů mají nachovou barvu. Jednotlivé kvítky jsou velmi drobné. Podkvětý semeník uzrává v nažku, nahoře ověnčenou kališními chloupky.
Kromě lopuchu vlnatého jsou známy ještě další druhy, například lopuch větší, lopuch menší, lopuch velkoplodý a jiné.
Lopuch se nepěstuje, spotřebu stačí pokrýt volně rostoucí byliny. Používaná část rostliny je kořen, list i semena.
Jeho kořen se sbírá prvním rokem na podzim nebo druhým rokem na jaře. Důkladně se omyje a silnější kusy se podélně rozříznou. Suší se pozvolna v mírném teple.
Listy lopuchu se sbírají v době květu, v červenci a srpnu. Suší se v tenkých vrstvách na slunci.
Semena se sbírají těsně před dozráním a nechají uschnout na vzdušném místě.
Hlavní součástí kořene je sliz, kyselina tříselná, cukr a také menší množství mastného oleje a inulin. Chuť má hořkou a odporně hořce také páchne. Listy obsahují tytéž látky, jen v jiném poměru. Součástí semen je velké množství mastného oleje (asi 30%), nazývaného lopuchový olej.
V některých zemích se kořene lopuchu používá jako zeleniny. U nás v lidovém léčitelství se lopuchového listu užívá vnitřně při zažívacích potížích, bolestech v krku. Zevně se dává na rány a nežity.
Odvar z kořene se osvědčil při močovém písku a močových kamenech. Výtažek z kořene se používá také k podpoře růstu vlasů.

Tagy: lopuch plstnatý, lopuchový olej, lopuch velkoplodý, lopuch menší, lopuch větší, lopucha, hořký lupen