Zeměžluč lékařská

Zeměžluč lékařská, lidově také nazývána „hlístník, chlístník, tisícové koření, kyřice“, je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi hořcovitých. Najdeme ji po celé Evropě na slunných návrších, loukách, pasekách a vřesovištích.
Z menšího, propleteného oddenku v zemi vyrůstá prvním rokem růžice přízemních listů kopistovitého tvaru. Až ve druhém roce vyhání hranatou, bohatě se větvící lodyhu do výšky asi 40 centimetrů. Jsou na ní vstřícně umístěny přisedavé listy bez řapíku, vejčitého až úzce kopinatého tvaru. Povrch listů je lysý a okraje jsou hladké.
Kvete v červenci a srpnu růžovými květy sestavenými do bohatých chocholíků. Kalich je tvořen pěti úzkými kališními lístky. Koruna má tvar dlouhé trubky s pěti cípy na okraji. Pět tyčinek má prašníky stočené do závitku. Semeník vybíhá v nitkovitou čnělku, zakončenou trojklannou bliznou. Květ se uzavře, když není sucho a nesvítí slunce. Semeník uzrává v dvoupouzdrou tobolku, jež obsahuje hodně malých, hnědých semen.
Kromě zeměžluče lékařské se u nás vyskytuje ještě zeměžluč slatinná (úzkolistá), kterou můžeme najít na bahnitých loukách. Dalším druhem je zeměžluč nízká, které chybí přízemní listová růžice. Můžeme jí najít také na vlhkých loukách a polích.
Nať zeměžluči lékařské se sbírá v době květu, v červenci a srpnu. Lodyhy se odřežou nízko nad zemí a rychle se suší přirozeným teplem tak, aby květy zůstaly růžové a lodyhy a listy zelené. Sušené byliny se váží do snopečků.
Používaná část rostliny je kvetoucí nať. Hlavními součástmi zeměžluči jsou erythrocentaurin, erythaurin, hořká pryskyřice a minerální látky. Celá rostlina má silně hořkou chuť.
Zeměžluč se používá v lékařství a domácím léčitelství.
V lidovém lékařství se používá velmi často při poruchách trávení, při nechutenství a zažívacích potížích, jako takzvané žaludeční koření. Je také součástí různých bylinných směsí k přípravě odvarů při žaludečních potížích, poruchách menstruace, jaterních nemocech, žloutence a jako prostředek na čištění krve. Na trhu jsou dostupné zeměžlučové kapky a tinktura. Zevně se používá nálevu k omývání obličeje při nečisté pleti.

Tagy: zeměžluč obecná, použití zeměžluči, léčivé účinky zeměžluči, sušení zeměžluči, erythraea centaurium persoon, sběr zeměžluči, žaludeční koření, zeměžlučová tinktura, zeměžluč slatinná, zeměžlučové kapky