Rulík zlomocný

Rulík zlomocný, lidově také nazýván „beladona, lilek, vraní oko“, je vytrvalá rostlina, patřící do čeledi lilkovitých. Je hojně rozšířen po celé střední a jižní Evropě. U nás ho můžeme najít na mýtinách, v listnatých lesích, u příkopů, u zdí, v žívých plotech a na stinných místech. Je to prudce jedovatá rostlina.
Z kořene v zemi, který ve stáří dřevnatí, vyrůstá silně rozvětvená lodyha vysoká asi 1 metr. Hlavně na horní části je pokrytá žláznatými chloupky. Spodní část je nahnědlá. Listy jsou na krátkých řapících, vejčité, na obou koncích zašpičatělé.
Rulík kvete v červnu a červenci květy umístěnými po jednom až po dvou v listovém úžlabí na převislých stopkách. Květy zvonkovitého tvaru se skládají z pěti srostlých kališních lístků s ostrými cípy. Koruna má pět trubkovitě srostlých plátků, které jsou na okraji hnědofialové, u kalichu zelenožluté. Nadkvětý semeník uzrává v bobuli, nejprve zelenou, potom červenou a nakonec černou, velkou jako malá třešeň. Uvnitř ve vínové dužině jsou malá, zploštělá semena.
Využívaná část rostliny je kořen a list. Rulík obsahuje velmi účinný jed atropin. Další obsažené látky jsou hyoscyamin a belladonin, které jsou také jedovaté. Nejvíce jich je v kořenech, v době před rozkvětem. Otrava rulíkem se stává nejčastěji po požití bobulí a to hlavně u dětí.
Rulík zlomocný slouží k výrobě atropinu, jehož se v lékařství užívá hojně.

Tagy: lilek, belladonin, atropin, vraní oko, beladona