Měsíček zahradní

Měsíček zahradní, jinak zvaný měsíček lékařský, lidově nazývaný „nehtík, krusíček, pampalík“, je jednoletá bylina, vyjímečně dvouletá patřicí do čeledi hvězdnicovitých. Domovem je měsíček v jižní Evropě, kde kolem Středozemního moře a v Malé Asii roste divoce. U nás se pěstuje hlavně na zahradách.
Z vřetenovitého kořene vyrůstá hranatá, rozvětvující se lodyha až do výšky půl metru. Na ní sedí poloobjímavé, řídce zubaté listy bez řapíku.
Kvete od června do září velikými květními úbory v pomerančové nebo žluté barvě. Semeníky uzrávají v ostnité nažky. Uvnitř umístěné plody jsou stočené, vnější člunkovitě prohnuté.
Květní úbory měsíčku zahradního obsahují žluté barvivo, hořčinu calendulin a něco etherického oleje. Mají ostrou a hořkou chuť a pronikavou, aromatickou vůni. Využívaná část rostlina je květ.
U nás se měsíček pěstuje jako rostlina okrasná a lékařská. Zevně se používá například k obkladům na kuří oka, bradavice a zrohovatělou kůži. Mast se dává na vředy, rány a zduřelé žlázy. Vnitřně se při hemeroidech pije odvar z měsíčku.

Tagy: měsíček lékařský, použití měsíčku lékařského, léčivé účinky měsíčku lékařského, calendula officinalis, nehtík