Posed bílý

Posed bílý, zvaný také posed černý, lidově „denní řípa“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi tykvovitých. Hojně u nás roste v křoviscích a plotech, po nichž se pne. Pěstuje se také u zahradních besídek, které svými popínavými lodyhami kryje.
V zemi má mohutný, většinou dvoudílný kořen, připomínající řepu. Obsahuje zapáchající, bílou, mléčnou šťávu. Z kořene vyrůstá lodyha až do výšky 3 metrů. Na ní jsou úponky, jimiž se chytá plotů, stromů a podobně. Srdčité, chobotnatě zubaté listy, které jsou rozděleny na pět laloků sedí na dlouhých řapících. Celá lodyha i listy jsou na povrchu pokryty drsnými chlupy.
Posed kvete od června do září jednodomými, zelenavě žlutými květy. Pestíkové květy mají tři blizny a jsou umístěny na stopkách v úžlabí horních listenů. Prašníkové květy mají tři tyčinky a umístěny jsou v úžlabí dolních listenů. Semeník uzrává v bobuli, nejprve zelenou, potom černou. V bobuli je čtyři až pět semen.
Posedu bílému je podobný posed dvoudomý, který má větší květy a zralé bobule mají šarlatově červenou barvu.
Využitelná část rostliny je kořen, který je bohatý hlavně na škrob a obsahuje glykosidy bryonin a bryonidin. Vyhrabávají se na podzim v září a říjnu, druhým nebo třetím rokem. Omyjí se, pokrájí na plátky asi 1 cm silné a suší se při umělém teple. Plátky můžeme sušit také navlečené na šňůře na vzdušné půdě.
Posed se u nás pěstuje hlavně jako okrasná rostlina. Užívá se ho také ve zvěrolékařství. v lidovém lékařství se ho dříve používalo jako močopudného přípravku při dně a zevně k obkladům na otoky a pohmožděniny.

Tagy: posed černý, posed dvoudomý, denní řípa