Libeček

Pochází z Přední Asie a planě roste i ve střední Evropě. Byl odedávna pěstován na našich zahrádkách a používán jako polévkové koření hlavně v Podkrkonoší. Lidově byl nazýván vopych, vlstek, apich.
Libeček je vytrvalá nenáročná rostlina vysoká někdy až 2 metry, s listy podobnými celerovým. Pěstuje se ze semen nebo dělením starších rostlin. Celá rostlina je silně aromatická a voní jako polévkové koření.
Je to i léčivá bylina, která má vliv na vylučování trávicích šťáv, mírní bolesti při nadýmání, podporuje činnost srdce a jater. Je také mírně močopudný a žlučopudný. Jako koření se používají jen listy. čerstvé nebo sušené. Sušíme je nejlépe v červnu. K léčivým účelům se používají i kořeny.
Libeček je hodně aromatický, proto se ho používá do pokrmů jen menší množství. Přidáváme ho do masových vývarů, bramborové polévky, hrachové polévky a do všech zeleninových polévek. Čerstvý libeček přidáváme do nádivek, karbanátků, k dušeným masům, do pomazánek, bylinkového másla, do rajského a paprikového salátu i do různých omáček.

Tagy: vopych, levisticum officinale, léčivé účinky libečku, použití libečku, apich, vlstek