Kopr

Kopr je jedna z aromatických bylin, která má dlouhou tradici u nás i ve světě. Pěstoval se v Evropě již ve 3. století n. l. Pochází z Orientu, Íránu a přední Indie.
Je to jednoletá okoličnatá rostlina. Snadno se pěstuje a rozmnožuje. Semeno se vysévá do řádků asi 20 cm od sebe a dostatečně se zalévá. Má jemně nitkové dělené listy. Ze žlutých květů později po odkvětu dozrávají semena. Kopr se dá pěstovat i v truhlíku za oknem.
Jako koření se používá mladá čerstvá nať nebo se starší rostliny po odkvětu např. při nakládání zeleniny. Sušená nať a semeno se dávají také do kořenících směsí. Koprové silice se využívají také v parfumérii a likérnictví.
Kopr v lidském organismu podporuje chuť k jidlu, působí proti nadýmání, je mírně močopudný a má celkově uklidňující účinky.
Kopr je kořením používaným v celé Evropě, ale i v Asii a Americe. Koprová nať se používá do omáček, polévek, tvarohových pomazánek, ale lze ho přidat i do okurkového, hlávkového, rajského a bramborového salátu. Celé rostliny kopru se přidávají k nakládané zelenině (okurky, cibulky), do bylinkového octa a bylinkového másla. Je vhodný i k rybám a k masům dušeným na bylinkové směsi. Kopr se dá používat čerstvý, sušený, sterilovaný, v soli nebo v kyselém nálevu.

Tagy: léčivé účinky kopru, použití kopru, anethum graveolens