Pepř

Pepř je jedno z nejrozšířenějších a nejznámějších koření používaných po celém světě. Jeho historie sahá až do Indie roku 327 př.n.l.. Bohatá je také jeho minulost z hlediska mezinárodního obchodu. První Evropan, který kdy viděl pepřovník na vlastní oči, byl pravděpodobně Marco Polo. I dnes se udržuje pepř v popředí světového trhu, zabírá asi 30% veškerého obchodu s kořením.
Pepřovník černý je tropický ovíjivý keř, který pochází z Malabarského pobřeží východní Indie. Je to rostlina tropických pralesů, vyžadující nejlépe polostín. Nejvíce se pěstuje v Asijských tropech na Moluckém poloostrově, v Indii, Vietnamu, na Sumatře, Jávě, v Thajsku a na Filipínách. Plody pepřovníku jsou bobule velikosti hrášku s tenkou dužnatou slupkou na povrchu. Jsou uspořádány po 20 – 30 bobulích v převislých klasech. Sklízí se většinou dvakrát do roka. Doba sklizně je odvislá od toho, jaký pepř je třeba, jestli bílý nebo černý. Průměrná sklizeň z jednoho keře je jeden až dva kilogramy. Keře rodí asi 25 – 30 let.
Černý pepř se sklízí, dokud jsou bobule nezralé, jakmile začnou spodní bobule v klasu červenat. Otrhají se, a usuší. Po té mají svraštělý povrch a hnědou až černou barvu.
Bílý pepř se sklízí ze stejných rostlin, pouze je použit jiný technologický postup. Bobule se sklízí zcela zralé, dužnatá slupka se potom odděluje od bílého středu. Po té se ještě namáčí a vnější vrstva se odstraňuje drcením a třením. Chuť a vůně bílého pepře je jemnější.
Pepř je dráždivé koření a jeho přehnané dávky samozřejmě škodí. V rozumné míře ale působí močopudně, kladně ovlivňuje metabolismus, pravděpodobně i stimuluje srdeční činnost.
Na trhu je nepřeberné množství různých pepřů, nazývaných většinou podle svého původu (nepř. mangalore, tellicheri, alepi, singapore, java, penang, saigon atd.) V Indonésii je používaný pepř dlouhý a pepř lékařský, v rovníkové Africe pepř guinejský (ašantský), v pralesích Jižní a Střední Ameriky a na Kubě roste pepř úzkolistý, jehož listy nazývané „matico“ se používají proti krvácení a plicním chorobám. V Indonésii se pěstuje pepř kubebový (ocasatý). Dále známe ještě pepř betelový, který se žvýká a působí jako droga.
Pepř se používá celý, mletý nebo ve směsích různých koření. Je jedním z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších koření. Je ho třeba při přípravě masa, polévek, omáček, salátů, pomazánek, při konzervování zeleniny, při výrobě uzenin a podobně. Nejlepší je kořenit čerstvě umletým nebo utlučeným pepřem, protože je důležitá nejen jeho ostrá chuť, ale i jeho příjemná vůně.

Tagy: pepř černý, pepř ašantský, penang, alepi, guinejský pepř, tellicheri, pepř betelový, mangalore, pepř kubebový, pepř bíly