Meduňka

Meduňka, jejíž účinky znali již dávno Řekové a Římané, má domov ve východním Středomoří. Tato bylinka příjemně vonící po citrónech u nás mívala dříve také své význačné místo v bylinkových zahrádkách.
Meduňka je vytrvalá, medonosná bylinka. Má ráda slunné místo a živnou půdu. Dá se množit buď dělením trsů nebo ze semen předpěstovat sazenice, které se po jarních mrazících vysazují venku do volné půdy. Z rostliny se používá list, který je nejlepší a nejvoňavější před květem nebo na počátku květu. Používáme jí čerstvou i sušenou. Čerstvá je aromatičtější.
Meduňka uklidňuje a zlepšuje trávení, působí proti plynatosti, zvyšuje tvorbu žluči, tiší migrénu a má vliv na snížení krevního tlaku.
Jako koření jí můžeme použít všude tam, kde je zapotřebí citrón nebo citrónové kůry. Čerstvé nebo sušené lístky meduňky se hodí do salátů, omáček, polévek a podobně. Také například můžeme dvěma lístky sušené či čerstvé aromatizovat porci rýže. Přidáváme jí do téměř hotového pokrmu, lístky se nemají vařit, ztrácejí pak chuť i vůni. Používá se také k aromatizaci vinných a ovocných octů, do bylinkových másel a majonéz, při přípravě ryb a masa.

Tagy: melissa officinalis, meduňka a její použití, trvalka meduňka lékařská, léčivé účinky meduňky