Kokořík lékařský

Kokořík lékařský, jinak zvaný kokořík vonný, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi konvalinkovitých. V některých oblastech je zcela běžnou bylinou. Nemá velké nároky na půdu, proto ho můžeme najít i na kamenitých stráních a lesních mýtinách, u potoků a na stinných místech, kde je dosti vláhy.
V zemi má bělavý oddenek, ze kterého vyrůstá jednoduchá lodyha, s několika svěže zelenými, protáhlými, kopinatými listy. Kokořík kvete od dubna do června bílými květy, které jsou poměrně velké a leží všechny na jedné straně lodyhy, jednotlivě v úžlabí listů. Květní koruna je trubkovitá. Nadkvětní semeník má silnou čnělku s plochou bliznou. Semeník uzrává v dužnatou černohnědou bobuli, velkou asi jako hrách, která je rozdělena na tři oddíly se semeny.
Potřeba kokoříku není příliš velká, proto se nepěstuje. Používá se oddenek, který sbíráme v říjnu. Ten se vyryje a důkladně omyje. Za mírné teploty se suší na kamnech nebo v troubě. Po usušení má šedobílou až žlutošedou barvu. Lze ho také koupit pod názvem „Radix Sigilli Salomonis“.
Kokoříku lékařského se užívá pouze v domácím léčitelství. Dříve byl kokořík oblíbeným lidovým prostředkem na pohmožděniny. Dosud se ho používá jako prostředku při nečisté pleti.

Tagy: kokořík vonný, radix sigilli salomonis, konvalinkovité