Dub letní

Dub letní lidově také zvaný „křemelák“ je u nás hojně rozšížený strom, tvořící často rozsáhlé lesy. Je to jeden s nejmohutnějších stromů, vyskytujících se u nás, patřící do čeledi bukovitých. Není vyjímkou, že se dub může dožít několik stovek let, někdy i tisíců. Roste téměř po celé Evropě s vyjímkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí.
Dub dorůstá až do výšky 50 metrů a po obvodu může mít i 5 metrů. Jeho silné větve se ve výšce asi osmi metrů rozkládájí v mohutnou, širokou korunu. Kůra kmene a silnějších větví je silná, hluboce rozprasaná a má šedohnědou barvu. Mladší, tenčí větve jsou hladké, popelavě šedé. Na zimu listí opadává a raší opět v dubnu až květnu. Společně s listy se objevují i drobné jenodommé květy. Tuhé kožovité listy mají krátký řapík a jsou opakvejčité, po okrajích chobotnatě laločnaté.
Jednodommé květy jsou dvojího druhu. Prašníkové tvoří řídké, převislé jehnědy. Když se pyl z prašníků vypráší, opadávají. Pestíkové květy jsou většinou po čtyřech na dlouhé stopce. Při zrání pestíkových květů se z květního obalu vytvoří polokulovitá číška, v níž je napůl usazen plod známý jako žalud.
Kromě dubu letního u nás roste i dub zimní, jinak zvaný drnák. Na první pohled ho poznáme podle toho, že je nižší a rozložitější než dub letní. Plod (žalud) je kratší a tlutší.
Nejúčinnější látkou z dubu je tříslovina. Nejvíce jí obsahuje mladá kůra (asi 15%). Dále zde nalezneme kyselinu tříselnou a v žaludech je obsaženo hodně škrobových látek. Z dubu se v lékařství používá kůra, listy a žaludy.
Dub je hojně využívaný v lékařství a ve zvěrolékařství. Dřevo se používá k nejrůznějším stavbám, protože je hodně odolné. Taktéž se z něj vyrábí lepší nábytek. Starší kůra slouží k výrobě třísla v koželužství. Dubové odpady z průmyslu se velmi dobře zužitkují jako palivové dřevo, protože vydrží dlouho hořet.
V lidovém léčitelství se používá všude tam, kde chceme využít jeho stahujících a svíravých účinků. Odvar z kůry můžeme použít vnitřně při průjmových onemocněních nebo jako kloktadlo při zánětu mandlí. Zevně se odvaru z kůry využívá proti potivosti nohou, při hemeroidech, popáleninách a otocích. Odvaru z dubového listí se používá při močových kamenech.

Tagy: křemelák, drnák, dub zimní