Ostružiník

Ostružiník, také nazývaný ostružiník křovitý, lidově „černé maliny“, je trnitý keř, patřící do čeledi růžovitých. U nás roste hojně divoce v lesích, houštinách, mýtinách na slunných stráních a podobně. Často tvoří husté, souvislé porosty.
V zemi má ostružiník mohutné, rozvětvené kořeny, z nichž vyrůstají až dva metry dlouhé pruty. Druhým rokem tyto pruty dřevnatí. Jsou na nich umístěny lichozpeřené listy s třemi až sedmi lístky. Na lodyze jsou také četné ostré trny.
Ostružiník kvete od května do srpna bílými kvítky, uspořádanými do malých hroznů. Semeníky uzrávají v plody od konce července do září. Plod má četné, šťavnaté pochvičky nejdřív červené, po uzrání černé.
Pěstování ostružiníku je možné dělením starších keřů nebo odnožemi vysázenými asi jeden metr od sebe. Sázíme do dobře zkypřené a pohnojené půdy. Prvním rokem ostružiník neplodí. Druhý rok se pruty seříznou na jeden a půl metru, aby byly plody šťavnatější. Na podzim se přihnojí zředěnou močůvkou.
Ostružiny obsahují cukr, kyselinu citronovou, jablečnou a vinnou a řadu aromatických látek. Mladé listy obsahují tříslovinu, etherický olej a aromatické látky. Kořeny obsahují podobně jako listy.
Plody ostružiníku se používají v domácnosti například k výrobě zavařeniny nebo šťávy. Ze sušených listů se vaří chutný a aromatický čaj.
V lidovém lékařství se z plodů ostružiníku vyrábí sirup, užívaný proti průjmu. Z listů se vaří čaj, který je dobrý na nachlazení. Odvaru z listí se také používá například při úplavici.

Tagy: ostružina, pěstování ostružiníku, černé maliny, ostružiník křovitý