Mařinka vonná

Je to vytrvalá bylina, kterou můžeme v květnu a červnu najít a sbírat v bukových lesích. Celá bylinka voní po kumarinu (vůně čerstvého sena).
Mařinku vonnou, jinak také nazývanou svízel vonný, můžeme pěstovat i na našich zahrádkách. Ze semen si musíme předpěstovat sazeničky, které potom přesadíme na mírně zastíněný záhon. Rostlina potřebuje lehkou humózní půdu a nesnáší prudké slunce. V srpnu se dá množit i odnožemi. Má jehce kopinaté listy a bílé, příjemně vonící květy uspořádané do vrcholičnaté laty. V květnu těsně před rozkvětem se sbírá její nať, suší se a dále se používá jako lék či koření.
Menší dávky mařinky (jedna lodyha čerstvé nebo 1 lžiky sušené spařená 2 dl vody) působí proti nespavosti, podrážděnosti a tlumí bolesti ve střevech. Vetší a častější dávky však způsobují bolesti hlavy a působí omamně.
Mařinkou se koření bylinné likéry a používá se při přípravě májového vína či bowle. Nesmí se však vypít nápoje připraveného z ní mnoho, kvůli již zmiňovaným bolestem hlavy. Při podrážděnosti se doporučuje před spaním vypít sklenku nápoje aromatizovaného mařinkou.

Tagy: kumarin, svízel vonný, galium odoratum, čaj proti nespavosti, použití mařinky vonné, léčivé účinky mařinky vonné