Rozmarýn

Rozmarýn je nedílnou součástí mnoha jídel i nápojů. Pochází ze Středomoří, kde běžně roste v přírodě. V domácnosti by nebylo na škodu mít mezi pokojovými rostlinami jeden keřík rozmarýnu.
Je to vytrvalý keř asi 1 metr vysoký. Má čárkovité tmavězelené listy, na rubu bělavé a plstnaté. Kvete modrofialovými kvítky. U nás se pěstuje na zahrádkách na slunečném a chráněném stanovišti, ale přes zimu někdy vymrzá. Množí se z řízků (odřezané výhonky dlouhé asi 10 – 15 cm), které se nechají zakořenit ve vlhké půdě nebo písku. Jako koření se používají otrhané lístky čerstvé či sušené. Mají příjemnou kafrovou vůni a chuť.
Rozmarýn v menších dávkách podporuje vylučování trávicích šťáv, působí žlučopudně a močopudně, stimuluje činnost jater, omezuje růst bakterií a působí i proti revmatismu.
V dnešní době je rozmarýn používán nejvíce v Itálii, Francii a Španělsku, ale i v Severní Americe, Mexiku a Anglii.
Rozmarýnu se nesmí používat mnoho (asi 1 lžička celých nebo drcených lístků pro 4 osoby), protože ve větších dávkách působí opojně. Nedoporučuje se také často s ním kořenit v těhotenství.
Přidává se celý nebo mletý do polévek, salátů, omáček, k pečeným rybám, jehněčímu masu, vepřové pečeni, do karbanátků a podobně.

Tagy: rozmarýn lékařský, léčivé účinky rozmarýnu, použití rozmarýnu, rosmarinus officinalis, rozmarýna