Topolovka růžová

Topolovka růžová, lidově také nazývaná „proskurník růžový, sléz růžový, sléz zahradní, sléz topolový“, je dvouletá bylina, patřící do čeledi slézovitých. Jejím původním domovem je orient. U nás se pěstuje na zahradách jako ozdobná rostlina a někdy i zplaňuje. Nejvíce jí roste ve Francii.
Lodyha topolovky dosahuje výšky až tří metrů. Na ní vyrůstají dlouze řapíkaté lístky dlanitě vejčitého tvaru, s pěti laloky a s pilovitými okraji. Listy na povrchu jsou drsně plstnaté, lodyha a řapíky jsou řídce chlupaté.
Topolovka růžová kvete od července do září květy rozmanitých barev (od bílé až po černofialovou), tvořícími svazečky po dvou až čtyřech květech v listovém úžlabí. Květ má dvojitý kalich, vnější menší je většinou pěticípý, vnitřní bývá sedmicípý. Korunu tvoří pět vykrojených korunních plátků. Semeníky uzrávají v okrouhlé nažky.
Používaná část rostliny jsou květy, které obsahují hodně slizu, tříslovinné látky a barvivo. Tohoto pěkného barviva se užívá k barvení vína a likérů. V textilním průmyslu se toto barvivo používá jako náhražka za indigo.
V lidovém lékařství se květů topolovky růžové používá jako prostředek pro odkašlávání při zánětu průdušek.

Tagy: althea rosea, použití topolovky růžové, sléz topolový, sléz zahradní, sléz růžový, proskurník růžový, léčivé účinky topolovky růžové