Borovice lesní

Borovice lidově zvaná „sosna, chvoj“ je všeobecně známý, hojně se u nás vyskytující strom, patřící do čeledi borovicovitých. Je rozšířená od Evropy až za polární kruh. Není náročná, snese i značné sucho a písčitou, chudou půdu. Jako okrasný strom se v zahradách pěstuje borovice černá.
Strom dorůstá do výšky 40 – 50 metrů, kmen má rozkladitě větevnatý a kořeny jsou široko rozložené a hluboko zapuštěné do země. Jehličí je úzké, asi 5 cm dlouhé, uloženo po dvou v malé pochvě. Má šedozelenou barvu. Prašníkové květy jsou žluté a tvoří jehnědy. Pestíkové květy jsou červené a tvoří také jehnědy. Z nich se později vytvoří podlouhlé, dolů ohnuté šišky. Ty jsou v prvním roce červenavé, ve druhém zelené a třetí rok počnou dřevnatět. Za každou šupinou jsou uložena dvě semena. Na počátku třetího roku začnou semena z šišek vypadávat, prázdná šiška potom zůstává na stromě do konce roku.
Z borovice nepřijde téměř nic nazmar. Kořeny, dřevo a šišky se použijí jako palivo, dřevo z kmenů jako stavební materiál, z kůry se vyrábí tříslo. Pryskyřice z kmene a větví se taví, čistí a získává se z ní burgundská smůla. Destilací pryskyřice se získává terpentýnový olej, terpentýnová silice nebo také kalafuna. Ze dřeva se také ještě vyrábí dehet nebo tak zvaná černá smůla.
V lékařství se upotřebí mladé výhonky, květní pyl, pryskyřice, terpentýn a tzv. lesní vlna získaná máčením a vařením čerstvého jehličí.
V lidovém lékařství se používá mladých výhonků k posilujícím koupelím při dně a revmatismu. Květní pyl se hodí jako zásyp na opruzeniny. Pryskyřice se může rozehřátá nanést na kus plátna a přikládat na omrzlá místa, nebo na klouby postižené revmatismem. Při zánětu močového měchýře, při žlučových kamenech a nadýmání se užívá 5 – 10 kapek přečištěného terpentýnového oleje ve sklence mléka 3 krát denně. Při zánětu průdušek se terpentýnový olej inhaluje.

Tagy: sosna, terpentýnová silice, kalafuna, terpentýnový olej, burgundská smůla, borovice černá, chvoj