Krušina obecná

Krušina obecná, nazývaná také krušina olšová, je keř patřící do čeledi řešetlákovitých. Můžeme jí nalézt po celé Evropě a v Africe při březích Středozemního moře. U nás se vyskytuje také v hojné míře, hlavně ve vlhkých lesích a houštinách. Je to chráněná rostlina.
Krušina dorůstá do výšky až tří metrů a hned od země se bohatě větví. Má tenké a křehké větve bez trnů. Tím se liší od řešetláku, se kterým jí můžeme snadno zaměnit. Na větévkách jsou střídavě posazeny elipsovité nebo vejčité listy. Od čepele asi do poloviny listu vybíhají rovnoběžné výrazné žilky.
Kvete v květnu a červnu malými nazelenalými květy, umístěnými v úžlabí listů po dvou až šesti. Semeník vybíhá v krátkou čnělku, na konci rozdělenou na tři laloky. Oplozený uzrává nejdříve v barvě zelené, potom bobule zčervená a nakonec zčerná. V každé bobuli jsou dvě až tři semena.
Krušina se pěstuje málokdy. Potřeba je pokryta sběrem s volně rostoucích rostlin. Ke sběru v přírodě je třeba mít zvláštní povolení, protože je to chráněná rostlina.
Krušina obecná se hojně používá v domácím lékařství. Než jí však můžeme bez obav použít, musí rok ležet. Čerstvá způsobuje silné zvracení a bolesti. Dříve se jí používalo také k výrobě střelného prachu.
V lidovém lékařství je všeobecně známá jako projímadlo, a to jak kůra, tak sušené bobule nebo i sirup z bobulí.

Tagy: krušina olšová, použití krušiny, léčivé účinky krušiny, rhamnaceae, řešetlák