Echinacea

Echinacea, česky třapatka nachová, lidově někdy nazývaná rudbekie a červená slunečnice je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Své jméno získala podle toho, že její středová část připomíná ježka, což je řecky echinos. Již dávno využívali severoameričtí indiáni léčivé účinky echinacey, které se velmi dobře dařilo na rozsáhlých travnatých porostech severoamerických prérií. Echinacea se později dostala i do Evropy, kde se někdy pěstuje v zahradách jako okrasná rostlina nebo ve velkém na plantážích pro farmaceutické účely.
Z mnohočetného kořene vyrůstá lodyha do výšky kolem jednoho metru. Listy jsou buď celokrajné, drsné a chlupaté nebo téměř lysé se zubatými okraji.
Kvete od června do září velkým dekorativním úborem s dlouhými, sklopenými, štíhlými, růžovými až červenofialovými kvítky. Květní lůžko je červenofialové až hnědé a pichlavé.
V kořeni echinacey je obsaženo asi 1% echinacosidu, silice, vyšší mastné kyseliny, deriváty kyseliny kávové a další cenné látky. Slabě voní a chutná zpočátku sladce, později kysele až hořce.
Používaná je i kvetoucí nať, hlavně její jazykovité květy. Obsahují stejné látky jako kořen, jenom v menším množství.
Echinacea neboli třapatka hlavně zvyšuje odolnost proti virovým infekcím, posiluje imunitní systém a sama ničí celou řadu virů, bakterií a plísní. Je to díky obsaženému echinacosidu, který je jakési přírodní antibiotikum.
Používá se při nachlazení, chřipce, zánětech močových cest a pro posílení imunity. Dále také hojí drobná poranění, popáleniny, tlumí bolest a čistí krev. Také je používaná na kožní ekzémy, lupenku a při aknózní pleti.

Tagy: echinacea purpurea, použití echinacey, echinacosid, léčivé účinky echinacey, třapatka nachová