Echinacea pěstování

Echinacea je trvalka, která se u nás pěstuje v zahradách spíše jako okrasná rostlina než jako léčivka. Celkem existuje devět odrůd této rostliny, ale u nás je nejrozšířenější Echinacea purpurea a Echinacea angustifolia.
Semena echinacey, u nás zvané třapatka nachová nebo také rudbekie, můžeme běžně koupit v prodejnách s tímto sortimentem. V březnu semena zaséváme do pařeniště nebo doma do truhlíku nebo květníku. Sazeničky vysazujeme v druhé polovině května na záhon. Pro pěstování echinacey je nejlépe vybrat slunné stanoviště, ale snáší i polostín. Předpěstované sazenice můžeme později koupit i v obchodě se zahradním sortimentem. Starší rostliny můžeme množit dělením trsů. Echinacea kvete většinou až druhým rokem a po té zůstává na záhoně jako trvalka.
Echinacea augustifolia je na pěstování velmi nenáročná rostlina. Dobře snáší i sucho a nepotřebuje téměř žádnou péči. V půdě si příliš nevybírá, může být i chudší a kamenitá, ale dobře propustná. Echinacea purpurea lépe prospívá v půdě úrodné a je trochu náročnější na vláhu než Echinacea augustifolia.
Pro účely domácího lékařství sbíráme kořen a okvětní plátky. Květ sbíráme ve fázi nakvétání, nejlépe za slunečného počasí a usušíme při teplotě 35 stupňů.
Kořen sbíráme v září a řijnu, podélně ho rozřízneme a usušíme nejlépe umělým teplem do 60 stupňů.

Tagy: echinacea purpurea, echinacea augustifolia, sušení echinacey, sběr echinacey, červená slunečnice, rudbekie, pěstování třapatky nachové, třapatka nachová, pěstování rudbekie