Černobýl

Je to bylina příbuzná pelyňku, která se však kulturně nepěstuje. Vyskytuje se jako plevel téměř všude, hlavně u cest, na rumištích nebo u plotů. Dříve lidé věřili, že je ochrání proti zlým mocnostem a kouzlům.
Pelyněk černobýl, jak se správně botanicky nazývá, má červenofialové lodyhy s listy navrchu zelenými, naspodu bělavě plstnatými. Květy jsou načervenalé a drobné.
Černobýl se používá jako koření, ale je to i léčivá rostlina. Pomáhá proti žaludečním křečím, podporuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu a pomáhá odstranit střevní parazity.
Jako koření se používají mladé listy před květem, nebo kvetoucí vrcholky, které jsou aromatičtější. Používal se hlavně dříve do masových polévek, omáček, pokrmů z mletého masa, do nádivek a salátů. Nakrájené kvetoucí vrcholky se dávaly do kachen a hus před pečením a používaly se také ke kořenění tučné vepřové a skopové pečeně.
Dnes už se moc nepoužívá a když ano, tak jen lžička sušené či čerstvé natě nebo kvetoucích vrcholků na maso. (Pečená kachna s černobýlem)

Tagy: pelyněk černobýl, použití černobýlu, artemisia vulgaris, léčivé účinky černobýlu