Popenec

Popenec je rostlina (zelené koření), mající spoustu lidových názvů – openec, vopenec, kunrtálek, kundrásek a moďátka. Používal se do bramborových polévek, vaječných pokrmů, nádivek spolu s pažitkou, kopřivami a jinými bylinkami.
Tato vytrvalá popínavá rostlina z čeledi hluchavkovitých se botanicky nazývá popenec břečťanovitý. Roste v lesích, křovinách, podél cest, na loukách i jinde volně. V březnu se začíná rozrůstat, až doroste asi do 40 cm výšky. Má částečně plazivé lodyhy s drobnými lístky a fialovými kvítky, podobnými květům hluchavky. Kvete od dubna do července. Nať se sbírá v době květu. Jako kulturní rostlina se popenec nepěstuje, ale v přírodě se vyskytuje hojně.
Popenec je léčivá rostlina. Působí proti zánětům horních cest dýchacích, má hojivé a dezinfekční účinky, je močopudný, působí na tvorbu žluči a na trávení.
Nať popence má příjemnou aromatickou vůni a kořenitou chuť. Je to dnes již málo známá bylinka. Používá se čerstvý i sušený. Přidáváme ho do dušených mas a zeleniny, karbanátků a zeleninových polévek. Čerstvý popenec lze přidat také do bylinkového másla, tvarohu, do omelet nebo bramborového salátu.

Tagy: openec, léčivé účinky popence, popenec břečťanovitý, moďátka, kundrásek, kunrtálek, vopenec, použití popence