Kustovnice čínská pěstování

Kustovnice čínská (Goji berry), původem z Asie, pochází z drsnějších podmínek, proto je možné jí pěstovat i u nás. Pro její blahodárné účinky na lidský organismus je u nás v poslední době velmi vyhledávanou rostlinou. Lidé ji mnohdy pěstují i jako rostlinu okrasnou. Její modré kvítky a následně červené bobule mohou být ozdobou zahrady.
U nás roste volně kustovnice cizí, kterou můžeme nalézt například okolo železničních tratí.
Kustovnice čínská je opadavý trnitý keř, který může dorůst výšky až 2,5 m. Je náročnější na místo, protože má bohaté, převislé větve. Proto je také třeba rostlinu udržovat řezem. Je to rostlina samosprašná, takže nám postačí jeden keřík. Při dobré péči se po 2 – 3 letech můžeme dočkat vitamínové sklizně.
Vypěstovat si vlastní kustovnici čínskou (goji) není nikterak složité, je to vcelku nenáročná rostlina. V půdě si příliš nevybírá, pěstovat jí můžeme v podstatě v jakémkoliv substrátu, roste dobře i v chudších půdách. Nejideálnější je půda lehčí, kyprá a dobře propustná s pH kolem 8. Kustovnici čínskou pěstujeme na slunečném stanovišti, které rostlina pro dobrou úrodu potřebuje. Na vláhu není rostlina příliš náročná, většinou stačí, když zaprší. V sušším období stačí zalévat jednou měsíčně.
Kustovnice čínská kvete od května drobnými fialovými kvítky, které se postupně mění v plody – červené bobule.
Kustovnice čínská (goji) se množí vegetativně i semenem. Rostliny vysazujeme na vzdálenost asi 1,5 m nejlépe na jaře. Po vysazení zkrátíme výhonek asi na 20 cm, aby se rostlina dobře rozvětvila. Okolí můžeme mulčovat štěpkou nebo kůrou. Pravidelné prořezávání keříků děláme vždy na jaře před rašením.
Kustovnici můžeme pěstovat také ze semen, které lze získat ze sušených plodů. Ty je třeba namočit asi na 3 hodiny do vody. Plody potom přepůlíme, vyjmeme semínka a necháme je vyklíčit na vlhké vatě (vyklíčí nám asi jen polovina). To se stane asi za 7 – 10 dní. Po té je zasadíme do substrátu s pH okolo 8. Semena používáme z bobulí kustovnice čínské pokud možno v bio kvalitě.
Sklizeň kustovnice čínské (goji) by měla probíhat, když jsou plody zralé asi z 80%, za suchého počasí (od srpna do října). Po té můžeme kustovnici usušit nebo jí konzumovat čerstvou. Čerstvé plody používáme na vaření, pečení a k přípravě domácí šťávy.

Tagy: kustovnice cizí, kustovnice čínská pěstování ze semen, kustovnice čínská (goji) množení