Mandloň obecná

Mandloň obecná je strom nebo častěji keř, patřící do čeledi růžovitých. Domovem mandloně je západní Asie, od Palestiny až po Afghánistán. V teplých evropských krajinách se pěstuje a někdy jí můžeme také najít v okolí Středozemního moře i planě rostoucí. V Čechách se vyskytuje jen velmi zřídka.
Mandloň dorůstá až do výšky 5 metrů. Kůra mladých větví je zelenavá, starší větve mají barvu červenohnědou. Listy jsou kopinaté a pilovité.
Kvete v březnu a dubnu bleděrůžovými květy, ještě před vyrašením listů. Semeník uzrává v peckovici se zelenou, suchou dužinou a sploštělou, dírkovitou peckou. Jádro pecky je olejnaté a sladké nebo hořké, podle druhu mandloně.
U nás se příliš mnoho mandloň nepěstuje, a když tak spíše jako ozdobný keř. Mandloň sladkoplodá a mandloň nízká jsou druhy, které se u nás pěstovat dají. Druhá jmenovaná je nenáročná asi 1,5 m vysoká rostlina, která snadno odnožuje a po čase pokryje i větší plochu. Mandloň třílaločná, naroubovaná na slivoň se pěstuje jako nízký stromek a nádherný solitér v trávníku.
Hlavní součástí plodů-mandlí je olej. Mimo to obsahují i cukr, glykosidy a trochu etherického oleje.
Mandlí se využívá hlavně v potravinářském průmyslu, přidávají se do těsta, na různé moučníky a podobně. Také se jich užívá při výrobě různých kosmetických přípravků.
V lidovém lékařství se mandlového mléka používá při horečnatých onemocněních. Mandlový olej se doporučuje při chrapotu a zevně se jím můžou potírat odřeniny, které se potom lépe hojí. Hořkomandlová voda se užívá při nervovém podráždění.

Tagy: mandlový olej, mandloň sladkoplodá, mandloň třílaločná, mandloň nízká, mandle, mandlové mléko