Lobélka nadmutá

Lobélka nadmutá je jednoletá bylina patřící do čeledi zvonkovitých. Jejím domovem je Amerika, kde roste v poříčí řeky Mississipi jako obtížný plevel. Má ráda suchou písečnatou půdu a hodně slunce. V Evropě neroste divoce vůbec. Je to jedovatá rostlina.
Z kořene v zemi vyrůstá rozvětvená lodyha až do výšky třičtvrtě metru. Ve spodní části je ochlupená, nahoře holá. Na lodyze vyrůstají světlezelené, vejčité, nepravidelně zubaté listy.
Lobélka nadmutá kvete od července do září drobnými modrými květy, umístěnými na krátkých řapících v úžlabí horních listů. Na vrcholu tvoří květy hrozen. Semeník uzrává v nadmutou, kulatou tobolku, obsahující několikset drobných, tmavěhnědých semen.
Lobélce se daří v půdě písčitohlinité. Před setím musí být půda velmi dobře zpracovaná. Semeno se seje na podzim v září nebo na jaře v březnu a dubnu do řad vzdálených asi půl metru. Semena se jen lehce zatlačí. Když začne lobélka kvést musí se okopávat. Sklízí se v plném květu, když chceme nať nebo při dozrání tobolek, pokud chceme semeno. Posečená kultura se suší v tenkých vrstvách ve stínu.
Učinné látky v lobélce jsou lobelin, lobelatrin a inflatin. Obsahuje také etherický olej s charakteristickým zápachem. Nejvíce lobelinu obsahují semena.
Lobélky nadmuté se používá jen jako byliny léčivé například při záduše.

Tagy: lobelin