Medvědí česnek

Česnek medvědí, u nás volně rostoucí, patří k prvním poslům jara. Roste na humózních vlhkých loukách, stinných a vlhkých nivách, pod keři a v listnatých horských lesích. Jeho silně česnekovou vůni je cítit ještě dříve, než rostlinu spatříme. Česnek medvědí, jinak také zvaný „divoký česnek“ je pro svoje aroma, proto těžce zaměnitelný s jinou rostlinou, například s konvalinkou.
Má čerstvě zelené, kopinaté listy, které se podobají listům konvalinky. Vyrůstají z podlouhlé cibule, která je obalena bílými, průsvitnými šupinami. Světle zelený, hladký stonek, vysoký až 30 cm, je ukončen koulí bílých květů.
Brzy na jaře jsou některé lužní lesy pokryty čerstvými, zelenými listy medvědího česneku. Ze země vyrůstají vetšinou v dubnu. Kvete v květnu a červnu drobnými býlími kvítky uspořádanými do polokulovitého okolíku.
Mladé rostlinky sbíráme v dubnu a květnu, ještě před rozkvětem. Cibulky česneku medvědího sbíráme koncem léta nebo na podzim. Cibulky můžeme používat i místo česneku setého.
V domácnosti ho využíváme jako koření do polévek a omáček, dáváme ho nakrájený na vařené brambory, na chleba s máslem a podobně. Jeho listy můžeme použít na připravu salátu nebo špenátu, který můžeme ještě vylepšit kopřivou.
Česnek medvědí má všechny vlastnosti jako náš česnek, ale je mnohem léčivější. Používá se na jarní očistné a omlazovací kůry, kůry na odstranění škodlivých látek z těla a k léčbě chronických chorob kůže. Pro jarní pročišťovací a odhleňovací kůry se používají čerstvé listy. Medvědí česnek má také velmi dobré účinky na žaludek a střeva. Je vhodný při chronických průjmech, při zácpě, chorobách střev, na škrkavky a hlísty. Po jeho konzumaci polevují i choroby srdce vyvolané žaludkem, nespavost, vysoký krevní tlak, závratě a úzkost. Čerstvě nasekané listy pročišťují i ledviny a močový měchýř a podporují odchod moče. Natřeme-li čerstvě vymačkanou šťávu z česneku medvědího na špatně se hojící rány, zahojí se rychleji. Vyrábíme z něj i tinkturu (lihový výtažek), která nás zbavuje mnoha těžkostí. Z medvědího česneku můžeme připravit i víno, které má výborné účinky na průdušky a dýchání.

Tagy: divoký česnek, kde roste česnek medvědí, použití medvědího česneku, allium ursinum, léčivé účinky medvědího česneku, jarní pročišťovací kůry, sběr medvědího česneku