Medvědí česnek-pěstování

Medvědí česnek u nás roste divoce ve volné přírodě, ale můžeme si ho vypěstovat i doma na zahradě. Medvědí česnek se pěstuje pro své listy, na rozdíl od běžného česneku.
Není to příliš náročná rostlina. Nejlépe se mu daří na vlhkém místě v polostínu. Snese však i stín, takže ho můžeme dát i pod okrasné či ovocné stromy, ale musíme mu zajistit dostatek vláhy. Dobře snáší i umístění na severní straně domu. Pěstovat ho můžeme však i doma v květináči.
Medvědí česnek můžeme pěstovat ze semen nebo z cibulek, které se dají koupit. Cibulky je dobré sázet do hnízd po deseti i více cibulkách do jednoho trsu. Semena vyséváme od října do března. Klíčí asi 1 měsíc. Pokud vyséváme na podzim začnou klíčit až z jara.
Medvědí česnek sklízíme v dubnu a květnu ještě před rozkvětem rostlin. Jeho listy jsou podobné konvalince, ale při sběru ve volné přírodě ho rozeznáme snadno, protože okolo sebe šíří nezaměnitelné aroma. Cibulky sbíráme koncem léta a na podzim.
Ke konzumaci jsou nejvhodnější čerstvé listy, nasekané se mohou uchovat zmražené nebo v oleji jako pesto. Recept najdete na stránce „Pesto z česneku medvědího“.

Tagy: sběr medvědího česneku, zmražení medvědího česneku, medvědí česnek pesto, výsadba mědvědí česnek, jak se pěstuje medvědí česnek, medvědí česnek pěstování ze semen, pěstování medvědího česneku v květináči, medvědí česnek pěstování v květináči, allium ursinum, medvědí česnek pěstování z cibulek