Rýmovník

Rýmovník, jinak také nazývaný mexický eukalyptus nebo kubánské oregáno, je vytrvalá, aromatická, léčivá bylina patřící do čeledi hluchavkovitých. Pochází z teplejších oblastí Afriky a Madagaskaru.
Rýmovník je pokojová rostlina, kterou můžeme letnit venku. Má rád dostatek světla, ale né přímé slunce. Pěstujeme ho při běžné pokojové teplotě. Je potřeba se vyhnout průvanu a přelití rostliny, začal by žloutnout a vadnout. Lépe snáší sucho než přemokření. Při zimování, kdy by teplota měla být okolo 15 stupňů, ještě snížíme zálivku na minimum. Rýmovník roste doslova před očima. Má šťavnaté tlusté listy a drobné květy podobné hluchavkovitým rostlinám. Květy se doporučuje zaštípávat, aby rostlina zkošatěla. Zaštípáváme také vrchní výhony, čímž rýmovník také košatí. Tyto výhonky používáme k množení. Ve vodě nám za krátký čas zakoření nebo se rovnou mohou zapíchnout do propustného substrátu s obsahem písku.
Rýmovník uvolňuje velmi příjemné jakoby mentolové aroma, podobné směsi kafru a meduňky. Jeho vůně pomáhá při rýmě a prý odpuzuje hmyz. Jeho listy se používají za čerstva na přípravu čaje, který pomáhá při nachlazení, astma, bolestech hlavy i střevních potížích.
Při rýmě se rozlámou lístky v ruce a vdechuje se jejich aroma. Při vysokém tlaku, srdečních potížích a cholesterolu se pije odvar z jednoho lístku na 200 ml vody.
Rýmovník se používá také v kuchyni při pečení hovězího či jehněčího masa, do marinády na grilování nebo ke zvěřině. Dá se použít všude tam, kde se hodí šalvěj.

Tagy: pěstování rýmovníku, plectranthus, kubánské oregáno, mexický eukalyptus, léčivé účinky rýmovníku, použití rýmovníku