Vratič obecný

Vratič obecný, lidově také nazýván „cicvár, cicvárkové semínko“, je vytrvalá bylina, patřící do čeledi hvězdnicovitých. Roste po celé Evropě. U nás ho můžeme najít na okrajích lesů, v hájích, křovinách a podél cest. Pěstuje se také v zahradách jako okrasná květina.
V zemi má vratič dlouhý oddenek, z něhož vyrůstá trs lysých lodyh až do výšky jednoho metru. Listy jsou peřenodělené, jasně zelené. Jejich úkrojky jsou hluboce pilovité.
Vratič obecný kvete od července do října žlutými květy sestavenými do laty. Květní úbor má zákrovní listy na okraji blanité. Lůžko nese květy dvojího druhu. Vnitřní jsou trubkovité a mají pětizubou korunu, tyčinky a čnělky. Vnitřní jsou také trubkovité s korunou trojzubou a mají jen čnělky. Semeník uzrává v nažku s pěti žebry a na vrcholu má blanitou korunku.
Používaná část vratiče jsou květní úbory, listy nebo celá nať. Někdy se využívají také plody. Rostlina obsahuje zelený etherický olej, látky tříslovinné a hořčinu tanacetin. Celá rostlina pronikavě a nepříjemně páchne po kafru. Má ostrou a hořkou chuť. Sušením se nepříjemný zápach zmenšuje. V dávkách v jakých se rostlina užívá není jedovatá, ale vratičový olej je od 5 ml nebezpečný.
Květní úbory se sbírají v červenci až říjnu bez zákrovních listů a suší se opatrně přirozeným teplem ve stínu. Listy a nať se sbírají od července do září, v době květu. Silnější kusy lodyh se odstraní, sběr se rozprostře do tenké vrstvy a suší přirozeným teplem.
Vratič obecný se používá v medicíně a při výrobě likérů. Sušená nať se užívá proti molům a jinému hmyzu. V lidovém lékařství se používá nálev z listí nebo natě vratiče proti hlístům. Na pohmožděniny se užívá olej, s rozmačkanými listy, natí nebo květy.
Vratič obecný mast
Používá se hlavně na pohmožděniny, opruzeniny, ale i při revmatických bolestech. Rozpustíme 1/2 kg vepřovéhpo sádla, vmícháme do něj čtyři hrsti pokrájených bylin, necháme zpěnit a odstavíme. Necháme tři dny, přičemž každý den rozpustíme a promícháme. Nakonec přecedíme přes lněný hadřík do skleniček nebo kelímků a uzavřeme.

Tagy: tanacetin, použití vratiče, sušení vratiče, sběr vratiče obecného, cicvár, vratič obecný mast, tanacetum vulgare, bylina vratič, vratičový olej, cicvárkové semínko