Kokoška pospolitá

Kokoška, jinak také kokoška pastuší tobolka, je jednoletá bylina patřící do čeledi brukvovitých. Je to hojně rozšířený plevel, který u nás nalezneme téměř všude na zahradách, polích, na loukách, při okrajích cest, na mezích i jinde.

V zemi má tenký, rovný kořínek, z něhož vyrůstá hned u země růžice pařenodělných, hluboce zubatých listů. Uprostřed listové růžice vyrůstá několik vysokých lodyh, dorůstajících až do výšky půl metru. Kokoška kvete od března do září drobnými bílými kvítky uspořádanými do hroznu. Nadkvětý semeník vybíhá v krátkou, silnou čnělku. Je dvoupouzdrý. Uzrává v plochý, srdčitý plod se třemi hranami, který se nazývá šešulka. Uvnitř jsou červenohnědá semena.

Protože kokošku můžeme najít téměř všude, nepěstuje se. Sbíráme celou kvetoucí nať bez přízemní listové růžice od března do září. Pozvolna se suší rozprostřená do tenkých vrstev.

Kokoška obsahuje zejména účinný alkaloid bursin a tříslovinové, stahující látky. Proto má velice hořkou chuť.

Užívá se pouze v domácím lékařství vnitřně i zevně. Vnitřně se používá při průjmových onemocněních, při úplavici, hemeroidech, žaludečním kataru a pro zvýšení vylučování moči. Zevně se používá jako chladivý obklad na kožní záněty.

Tagy: kokoška pastuší tobolka, alkaloid bursin