Jehlice trnitá

Jehlice trnitá, lidově nazývaná také „babí hněv a mužská láska“, patří do čeledi bobovitých. Můžeme jí nalézt po celé Evropě a i u nás se vyskytuje hojně. Roste převážně na pastvinách, suchých loukách, okrajích polí, stráních, cestách a podobně.
Je to keřík, ve spodní části často zdřevnatělý, tvořící asi půl metru vysoké, husté trsy. Postranní větévky se přeměňují ve velmi ostré trny. Spodní listy jsou trojlaločné, podlouhle kopinaté, horní podlouhle vejčité, jednoduché. Všechny listy jsou žláznatě chlupaté. Kvete celé léto, od června až do září. Růžové až fialové, někdy i bílé květy vyrůstají jednotlivě v paždí listenů. Nadkvětný semeník dozrává v chlupatý lusk, dlouhý 6 – 10 mm, obsahující až 6 semen. Celá rostlina i plody silně a odporně páchnou.
Obsahuje kromě jiných látek isoflavonové glykosidy (například ononin, ononid). Z jehlice se využívá kořen, který zápachem připomíná sladké dřevo. Zřídka se používá celá nať.
V lidovém lékařství se jehlice trnitá užívá hlavně jako močopudný přípravek, při zánětech močového měchýře, někdy i při revmatismu a dně. Dříve jí údajně staré báby mrskaly veřejně nevěrná děvčata, odsud pochází lidový název „babí hněv“.

Tagy: babí hněv, ononid, ononin