Trnka obecná

Trnka, jinak také nazývaná slivoň trnka, je keř patřící do čeledi růžovitých. Je hojně rozšířená, někde tvoří i celé houštiny. Kvete dříve než vyrazí listy, takže leckde můžeme spatřit na jaře oslnivě se bělající trnkový porost. Roste hojně podél cest, na mezích, stráních, pastvinách, na okrajích lesů a v houštinách.
Trnka dorůstá mnohdy do výšky až 6 metrů. Má husté větve a některé její větvičky tvoří trny dlouhé až 3 centimetry. Lesklé, kožovité listy elipsovitého tvaru nebo široce kopinaté, jsou na krátkých řapících.
Trnka kvete v dubnu a květnu bílými kvítky, kterých má vždy mnoho. Tvoří skupinky po dvou a po třech. Květ má pětizubý kalich, tvořící buňkovitou číšku. Koruna se skládá z pěti vejčitých korunních plátků. Květ má také mnoho tyčinek. Na dně kališní číšky je semeník, který vybíhá v dlouhou čnělku, ukončenou terčovitou bliznou. Semeník uzrává v kulatou, černou, modře ojíněnou peckovici. Má trpkou chuť, která se však po mrazech změní a potom plod chutná sladce.
Používaná část trnky je květ, plod a kůra. Květy obsahují sliz, tříslovinné látky a stopy jedovatého kyanovodíku. Čerstvé voní po hořkých mandlích. Plody obsahují třísloviny, cukr, aromatické látky a další nepříliš významné složky. Mají trpkou, kyselou a stahující chuť.
Květy trnky, jen dobře rozvité, se sbírají v dubnu a květnu za suchého počasí. Suší se rychle a opatrně, aby se zachovala jejich bílá barva. Můžeme je sušit buď přímo na slunci nebo umělým teplem, ale teplota by neměla být vyšší než 50 stupňů. Plody sbíráme až plně dozrají v září a začátkem října. Sušíme je mírným teplem. Kůru můžeme slupovat v květnu z mladších větviček. Sušíme jí pozvolna přirozeným teplem.
Kůra, listy, květy a plody jsou oblíbeným prostředkem v domácím lékařství. Plody trnky se také zavařují. Trnkového dřeva, které je tvrdé, jemné a lesklé, se používá k výrobě holí a k jemným soustružnickým pracem.
V lidovém lékařství se odvaru z květů používá při zácpě a při nečisté pleti. Při nachlazení se může použít také odvaru z trnkového listí. Trnkové plody jsou naopak dobré na průjem. Odvar z kůry se používá zevně při zánětu mandlí a nosohltanu.

Tagy: slivoň trnka, sušení trnky, sběr trnky, použití trnky, sběr trnek, léčivé účinky trnky, prunus spinosa