Potměchuť obecná

Potměchuť obecná, jinak zvaná lilek potměchuť, lidově „červené psinky, červené psí víno, myší dřevo“, je jedovatá rostlina, patřící do čeledi lilkovitých. U nás ji nalezneme často na březích potoků, u řek, ve vlhkých příkopech, v houštinách a křoviscích.
Potměchuť je popínavý polokeř s bylinnými výhonky, dlouhými asi 2 metry. Listy má podlouhle vejčité, zašpičatělé, na krátkých řapících.
Kvete od června do srpna květy sestavenými v chocholících. Korunu tvoří pět tmavěfialových, zašpičatělých korunních plátků. Každý má na spodu dvě zelenavé, bíle obroubené skvrny. Uvnitř květu je pět nápadně žlutých tyčinek. Podkvětý semeník uzrává v červenou bobuli, velikou asi jako hrášek.
Využitelná část rostliny jsou dvouleté až tříleté stonky. Učinnou součástí potměchuti je jedovatý alkaloid solanin a saponinový glykosid dulkamarin. Nejvíce jedovatých látek je v bobulích. Rostlina má silný a odporný zápach.
Pokud chceme potměchuť pěstovat, stačí vysít semeno nebo nasázet řízky. Další péči rostlina nepotřebuje. Někdy se pěstuje jako ozdoba živých plotů.
Stonky se sbírají na jaře v březnu a dubnu, než vyrazí listy nebo pozdě na podzim, když listí opadá. Suší se rychle při umělém teple.
V lidovém lékařství je potměchuť oblíbeným prostředkem k čištění krve. Používá se také při žloutence, při letních průjmech a bolestech a při kataru průdušek.

Tagy: lilek potměchuť, sběr potměchuti, pěstování potměchuti, solanin, dulkamarin, červené psí víno, červené psinky