Plavuň obecná

Plavuň obecná, jinak také nazývaná plavuň vidlačka, lidově „čertův spár, medvědí tlapa, jelení skok, muří noha“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi plavuňovitých. Roste po celé Evropě hlavně v horských polohách, v suchých, jehličnatých lesích a vřesovištích.
Z oddenku vyrůstá vidličnatě se větvící lodyha, dosahulící délky až 75 centimetrů. Celá je pokryta čárkovitými, úzkými listy. Na několika místech vyrůstají na lodyze vzhůru dlouhé stonky, dělící se na konci ve vidlici. Jsou také hustě pokryty listy. V červenci a srpnu se na nich objevují válcovité šištičky, tvořené šupinami. Za nimi jsou tobolkovité výtrusnice s práškovými výtrusy (sporami). Šištičky jsou slabě nažloutlé.
Z plavuně se používá celá nať a výtrusy. Výtrusy tvoří jemný, žlutý, mastný a velmi hořlavý prášek. Hlavní jeho součástí je mastný olej (téměř 50%).
Výtrusy se sbírají v srpnu a v září, nať se sbírá v květnu a červnu.
Výtrusy se používají v kovoprůmyslu, k vysypávání forem při zhotovování jemných odlitků, v pyrotechnice hlavně na divadle k bleskovým světelným efektům.
V lidovém lékařství se prášku z plavuně používá k zasypávání opruzenin a oparů. Vnitřeně se užívá odvaru z nati při menstruačních potížích a plavuňových výtrusů při močových problémech.

Tagy: plavuň vidlačka, plavuňový prášek