Bříza bílá

Bříza bílá, jinak zvaná bříza bělokorá, je strom patřící do čeledi březovitých. Je nenáročná a odolná vůči klimatu. Můžeme se s ní setkat všude po celé Evropě.
V zemi má hodně široko i hluboko rozvětvené kořeny. Její štíhlý kmen dorůstá průměrně do výšky 20 metrů. Kůra na kmeni a silnějších větvích je na povrchu bílá a snadno se odlupuje. Listy s nepravidelně pilovitým okrajem jsou na dlouhém řapíku. Na líci jsou sytě zelené, lesklé a na rubu šedozelené, matné. Kvete v dubnu a květnu. Pestíkové květy tvoří krátké a silnější jehnědy hnědé barvy, prašníkové květy tvoří žlutohnědé jehnědy delší a útlejší. Plodem je nažka se dvěma blanitými křídly.
Březová kůra má hořkou chuť a obsahuje asi 5 % třísloviny. Hlavní součástí kůry je březový kafr „betulin“. Listí chutná hořce, obsahuje hořčinu a těkavý olej. Míza je čirá a chutná sladce. Obsahuje dosti cukru.
Březové dřevo se využívá jako palivo nebo k výrobě ozdobných předmětů. Kanadská bříza se využívá k výrobě ušlechtilého nábytku. Destilací dřeva s kůrou se získává březový dehet, který se používá k vydělávání kůže „juchty“ hlavně v severních krajích Evropy.
V lidovém léčitelství se používá březových listů při nedostatečném vyměšování moči, k obkladům při revmatismu a k osvěžujícím koupelím. Kůra se používá proti dně a plicním nemocem. Březová voda (míza) se využívá hlavně ve vlasové kosmetice.

Tagy: bříza bělokorá, léčivé účinky břízy bělokoré, březový dehet, juchta, kanadská bříza, betulin, březový kafr