Divizna

Divizna byla již od pradávna známou léčivou rostlinou, používanou v domácím léčitelství jako oblíbený lék. Rod divizen má celou řadu druhů, z nichž nejběžnější jsou – divizna velkokvětá, divizna malokvětá a divizna černá. Tato dvouletá rostlina patří do čeledi krtičníkovitých. Divizna je skromná bylina, spokojí se i s velmi chudou půdou. Potřebuje však dostatek slunce a sušší prostředí. Proto ji můžeme nalézt na rumištích, stráních, v kamenitých roklích a podobně. Na venkově v zahradách se občas pěstuje pro okrasu.
V prvním roce vyrůstá z vřetenovitého kořene divizny růžice přízemních listů. Tyto lisy jsou jemně vroubkované, po obou stranách plstnaté. Druhým rokem z listové růžice vyrůstá vysoká, nerozvětvená lodyha, která dosahuje někdy až 2 metry. Kvete v červenci a srpnu žlutými, někdy i bílými květy, uspořádanými do hroznu.
Nejvíce se využívá květu divizny, hlavně velkokvěté. V domácím lékařství používáme i listy. V květech je obsaženo hlavně hodně cukru, slizu a žluté barvivo.
V lidovém léčitelství se divizna používá od pradávna. Lze jí použít při léčbě dýchacího ústrojí, protože usnadňuje vyměšování hlenu v průduškách a tím i odkašlávání. Ze sušených květů se připravuje kloktadlo při angíně a zánětu hltanu. Listy divizny se používají proti průjmu. Zevně se spařené listy přikládájí na nežity.
Z chloupků na lodyze divizny se v jižní Evropě vyrábí knoty ke svícení. Sušené květy se také někdy přimíchávají k tabáku do dýmek, aby mu dodali příjemnou vůni.

Tagy: divizna velkokvětá, divizna černá, divizna malokvětá