Řešetlák počistivý

Řešetlák počistivý je keř, patřící do čeledi řešetlákovitých. U nás ho můžeme najít hojně v listnatých lesích a v křovinách.
Tento keř dorůstá až do výšky 3 metrů. Má hladkou, šedě zbarvenou kůru. Jeho mladé větvičky bývají trnité. Listy jsou řapíkaté, vstřícné, eliptičného tvaru s jemně pilovitými okraji.
Kvete od května do června nevýraznými, zelenými, slabě nažloutlými květy, sestavenými do chocholíků. Květy stojí v úžlabí listenů. Část květů je oboupohlavních, část prašníkových.
Nadkvětý semeník uzrává v černou bobuli, která obsahuje dvě až čtyři semena.
Používaná část rostliny jsou bobule. Obsahují řadu glykosidů. Mají nepříjemnou vůni a chutnají nejprve nasládle, později odporně hořce.
Bobule se sbírají v září a říjnu, když jsou úplně zralé, suší se mírným teplem. Při sběru se musí dát pozor, abychom je nezaměnily s bobulemi krušiny obecné, které jsou úplně černé a obsahují tři čočkovité ploché pecky. Bobule řešetláku jsou skoro černé a obsahují dvě až čtyři trojhranné pecky. Podobné jsou ještě bobule ptačího zobu, které mají modrofialovou dužinu a v ní dvě blanitá pouzdra, z nichž každé obsahuje jedno až dvě semena.
Řešetlák má velmi tvrdé dřevo, používá se ho k jemným soustružnickým výrobkům. Nezralé bobule slouží jako barvivo na kůži a papír. Šťáva ze zralých bobulí, smíchaná s kamencem, je známá jako malířská barva, zvaná šťavnatá zeleň.
V domácím lékařství se řešetláku používá při zácpě ve formě sirupu.

Tagy: rhamnus cathartica, bobule řešetláku, použití řešetláku, sběr řešetláku, léčivé účinky řešetláku