Sléz lesní

Sléz lesní je dvouletá až vytrvalá bylina, patřící do čeledi slézovitých. U nás je zcela běžnou rostlinou, kterou můžeme najít na lesních mýtinách, suchých loukách, podél cest, potoků a na rumištích.
Z kořene v zemi vyrůstá jedna nebo několik rozvětvených, na povrchu srstnatých lodyh, až do výšky jednoho metru. Listy na delších řapících jsou okrouhlé, s pěti až sedmi zašpičatělými laloky a s vroubkovanými, pilovitými okraji.
Sléz lesní kvete od června do října bleděrůžovými květy s tmavšími pruhy, posazenými na krátkých stopkách v listovém úžlabí. Někdy můžou mít i bílou barvu. Kalich je dvojitý, vnější je trojlistý, vnitřní pětilistý. Kališní lístky jsou trojhranné. Semeník obsahuje pouzdra s jedním semínkem, sestavená do kruhu. Vybíhá v mnohoklannou čnělku. Plodem jsou ploché tvrdky.
Příbuzný slézu lesnímu, je sléz malolistý, který má menší květy.
Pro pěstování slézu je nejlepší lehká půda, bohatá na humus a stanoviště spíše zastíněné. Semena se sejí v březnu až dubnu do volné půdy nebo na podzim do pařeniště. Z něj se příští jaro přesazují rostlinky do volné půdy.
Květy se otrhávají od června do září za suchého počasí. Suší se rychle umělým teplem.
Listy se sbírají v době květu rostliny, celé s řapíky. Suší se také nejlépe umělým teplem.
Použitelná část rostliny je květ a list. Celá rostlina, hlavně květy, obsahují mnoho slizových látek a tříslovinu.
Z listů slézu lesního se dělá barvivo, které v kyselém prostředí zrůžoví, v zásaditém zmodrá.
V lidovém lékařství se užívá květu při chorobách dýchacího ústrojí, při zánětu průdušek, záduše a listu při střevních zánětech.

Tagy: malva sylvestris, sléz malolistý, sběr slézu lesního, použití slézu, pěstování slézu, léčivé účinky slézu lesního