Borůvka

Borůvka nazývaná také brusnice borůvka, lidově „borůvnice“ nebo „myrtové jahody“ je u nás velmi rozšířenou rostlinou patřící do čeledi vřesovitých. Daří se jí v mírně vlhkých jehličnatých lesích, v lehké písečnaté půdě nebo jí také můžeme najít na vřesovištích a rašeliništích.
Je to větevnatý keříček 30 – 40 cm vysoký. Listy jsou drobné, vejčité, skoro přisedlé. Mají tmavě zelenou barvu, která se na podzim mění v černou, na zimu lístky opadávají. Kvete v dubnu až květnu drobnými bělavězelenými kvítky s červeným nádechem. Plodem je namodralá až černá bobule, vroubená na vrcholku kališním okrajem. Má čtyři pouzdra, v nichž jsou drobná semínka.
Sbíráme list od června do září a plod v době zralosti. Listy a plody se suší, přičemž teplota při umělém sušení by neměla přesáhnout 40 stupňů. V lidovém lékařství se odvaru z listů používá hlavně při cukrovce na snížení hladiny cukrů v těle, ale také při žaludečních křečích, zánětu močového ústrojí nebo střevních potížích. Plody se používají proti průjmu, proti stafylokokům, příznivě působí na cévy, dezinfekčně při zánětu ústní dutiny a hrtanu a na regeneraci oční sítnice.
Čerstvé plody jsou oblíbeným a zdravým ovocem. Jsou výborné na zavařování.
V průmyslu se borůvkami barví červené víno nebo se z nich víno přímo dělá.
V posledních letech je na našich zahradách oblíbená kanadská borůvka. Plody kanadské borůvky jsou větší a rostou výše nad zemí.

Tagy: brusnice borůvka, sběr borůvky, vaccinium myrtillus, použití borůvky, léčivé účinky borůvky, myrtové jahody, borůvnice