Kanadská borůvka pěstování

Kanadská borůvka je keř dorůstající asi do výšky 2,5 metru. Pochází ze Severní Ameriky a u nás se stala velmi oblíbenou rostlinou na našich zahradách. Dnes známe více odrůd kanadských borůvek, z nichž některé jsou samosprašné, jiné cizosprašné.
Pro své pěstování vyžaduje poměrně kyselou půdu a dostatek vláhy. Stanoviště může být na slunci, ale i v polostínu. Keříky zakoupené v zahradnictví mají stáří jeden až dva roky. Vysazujeme je na jaře, ale můžeme i na podzim, na stálé stanoviště do sponu 1×2 metry. Nejlépe je zasadit kanadskou borůvku rovnou do směsi rašeliny a lesní hrabanky. Keříky mají poměrně mělký kořenový systém, proto je vhodné půdu pravidelně mulčovat, aby nevysychala. Také proto jí raději příliš neokopáváme, jen plejeme. Je dobré přidávat pod keříky čerstvou hrabanku z lesa. Keříky potřebují pravidelnou zálivku. Kvalitu i velikost plodů ovlivňuje hlavně množství vláhy před sklizní. Kanadské borůvce se daří i ve vyšších polohách díky vyšší půdní vlhkosti a častějším ranním rosám.
K přihnojování používáme hnojivo určené speciálně pro kanadské borůvky a jiné kyselomilné rostliny, ze kterého se pomalu uvolňuje dusík, který je důležitý v období vegetačního růstu. Dále můžeme použít hnojivo, ředitelné vodou, které rostlinám poskytne okamžitou výživu. Dusíkatým hnojivem keříky přihojujeme od května do června. V druhé polovině léta používáme podzimní hnojivo, které je bohatší na draslík. V žádném případě nesmí hnojivo na borůvky obsahovat vápník a chlór.
Keříky se množí řízkováním nebo semenem.
Během prvních dvou let borůvky neprořezáváme. Až během třetího roku odstraníme ze středu staré výhony, aby se nám keřík příliš nezahustil. Odstraňujeme také viditelně suché, odumřelé větvičky. Tím kanadskou borůvku průběžně zmlazujeme. Jarní řez provádíme pouze do doby květu. Staré neprořezávané keříky mají malé plody, které mohou zasychat.
Zdravý keřík by měl mít asi 6 – 8 silných větví, dostatečně rozvětvených mladými přírůstky.
Kanadská borůvka plodí až čtvrtým rokem. Teprve po šesti letech se dočkáme plné plodnosti. V nižších polohách sklízíme plody už od začátku prázdnin, ve výše položených místech až od srpna. Období sklizně je asi jeden měsíc. Pokud chceme mít dobrou úrodu musíme jí také chránit před ptactvem. Keříky je dobré zakrýt sítí, můžeme použít i starou záclonu. Keříky kanadských borůvek jsou dlouhověké, při správném pěstování se běžně dožívají třiceti let.

Tagy: vaccinium corymbosum, kdy plodí kanadská borůvka, jak pěstovat kanadskou borůvku, kanadská borůvka jarní řez, sklizeň kanadské borůvky, výsadba kanadské borůvky