Ořešák královský

Ořešák královský, jinak zvaný také ořech vlašský, je strom patřící do čeledi ořešákovitých. Pěstuje se po celé Evropě pro své chutné plody a hodnotné dřevo. Planě roste v Řecku a Asii.
Je to košatý strom dosahující výšky dvaceti i více metrů. Kůra starších větví a kmene je popelavá, na mladších větvích šedozelená s bílými tečkami. Listy má lichozpeřené se silnými řapíky.
Ořešák kvete v květnu. Má květy prašníkové a pestíkové, protože je to rostlina dvoudomá. Prašníkové květy tvoří převislé jehnědy, pestíkové jsou umístěny na konci nejmladších větviček, ve skupinkách po dvou až pěti. Semeník uzrává v peckovici – vlašský ořech. Má zelenou slupku, která později pukne a odpadne. V ní je pecka s tvrdou skořápkou a čtyřlaločným jádrem.
Z ořešáku se dají upotřebit skoro všechny části. Dřeva se používá například k výrobě kvalitního nábytku a pažeb u pušek. Ze zelených slupek se vyrábí mořidla na světlá dřeva a barviva. Z listů se získává barvivo, sloužící hlavně k barvení vlasů. V lékařství se využívá listů, zelené slupky a někdy také celých nezralých plodů.
Listy ořešáku obsahují kyselinu gallovou, těkavý olej a jugloan. Zelená plodová slupka obsahuje nucin a jugloan. V jádrech je obsažen mastný vysýchavý ořechový olej.
V lidovém lékařství je ořešák velmi oblíben. Při žaludečním a střevním kataru se užívá odvar z ořechových listů.

Tagy: vlašský ořech, léčivé účinky ořešáku, využití ořešáku, juglans regia, ořešák vlašský, nucin, jugloan