Jablečník obecný

Jablečník obecný lidové nazývaný „samaritánka, buřinka bílá, klas vonný, šedivka zelená“, je vytrvalá rostlina patřící k čeledi hluchavkovitých. Je to u nás rozšířená bylina nenáročná na půdu. Můžeme ho nalézt podél cest, u plotů, zdí, na rumištích, kamenitých stráních obrácených ke slunci, ale i jinde.
Jablečník má nad zemí asi půlmetrovou, ve spodní části větevnatou lodyhu, která je nepravidelně čtyřhranná a plstnatá. Na lodyze a větévkách jsou vejčité, nepravidelně vroubkované listy, vstřícně postavené. Když se rozetřou, voní jako jablko. Jablečník kvete od června do srpna býlími kvítky, které leží ve svazcích v úžlabí listových řapíků.
Nať jablečníku má balsamickou vůni a hořkou chuť. Obsahuje těkavý olej a hořkou látku zvanou marrubicin. Z rostliny se využívá celá sušená nať.
Už od pradávna se jablečník používal v lidovém lékařství proti tuberkulóze plic. Dále je oblíbeným prostředkem při vleklém kataru průdušek, chudokrevnosti, jaterních chorobách, žloutence a podobně.

Tagy: samaritánka, využití jablečníku, léčivé účinky jablečníku, marrubicin, šedivka zelená, klas vonný, buřinka bílá, marrubium vulgare