Pelyněk

Pelyněk pravý je koření i lék používaný již několik tisíciletí. Je rozšířen prakticky po celém světě nejvíce v Asii, Africe a samozřejmě po celé Evropě.
Pelyněk roste volně na slunných místech u cest, na stráních i se pěstuje. Je to vytrvalá bylina tvořící trsy, až 1 metr vysoká. Patří do čeledi hvězdnicovitých, je příbuzný černobýlu, estragonu a brotanu. Celá rostlina je stříbrošedě plstnatá. Kvete od července do října drobnými žlutavými květy. Rostlina má silně kořenitě aromatickou vůni a velmi hořklou chuť.
Působí na vylučování trávicích šťáv a překrvení žaludeční sliznice. Užívá se při poruchách žlučníku a nedostatku žaludečních kyselin. Nesmí se však v těhotenství a při žaludečních vředech. Také nadměrné a trvalé používání pelyňku je nezdravé.
Jako koření se užívají listy pelyňku. Dává se ho jen velmi málo (jeden až dva lístky sušené nebo čerstvé). Můžeme ho přidat do těsta na palačinky, sušený na tučné pečeně, čerstvý do alkoholických nápojů. Z pelyňku se dělají také hořké likéry (absint), přidává se rovněž se směsí koření do vermutu.

Tagy: pelyněk pravý, artemisia absinthium, použití pelyňku, léčivé účinky pelyňku