Mák vlčí

Mák vlčí, lidově nazývaný „mák planý, ohníček, panenka, pleskanec“, je jednoletá bylina, patřící do čeledi makovitých. U nás je vlčí mák poměrně rozšířeným plevelem.
Má lodyhu vysokou asi 30 cm, která je pokryta dlouhými chlupy. Na lodyze, která se větví vyrůstají protáhlé, přisedlé listy s nepravidelně pilovitými okraji.
Mák vlčí kvete od května do července. Před rozkvětem jsou květy ohnuté, po rozkvětu se napřímí. Koruna květu má ohnivě červenou barvu. V místě, kde korunní plátky přisedají, mají černomodrou skvrnu. Semeník uzrává v tobolku, zvanou makovici s četnými semeny.
V celé rostlině je obsažen alkaloid rhoeadin. Čerstvé květy voní podobně jako jedovaté opium, ale neobsahujé morfin. Všechny části rostliny jsou jedovaté, ale daleko méně, než u máku setého. Užívaná část máku vlčího jsou květní lístky.
Vlčímu máku se daří skoro v každé půdě. Květ se sbírá od května do července. Jakmile se květy rozvinou sbírají se červené korunní plátky, které by přes den opadaly. Sušit se musí velmi rychle ve větrané místnosti nebo sušárně, aby nezčernaly.
V lidovém lékařství se vlčí mák používá k přípravě různých plicních čajů. Vyrábí se z něj také plicní sirup, který má krásně červenou barvu.

Tagy: rhoeadin, sušení vlčího máku, sběr vlčího máku, použití vlčího máku, léčivé účinky vlčího máku, mák planý