Vachta trojlistá

Vachta trojlistá, lidově také nazývaná „bobrek, brukvorec, jetel hořký, dětel vodní“, je vytrvalá bylina, patřící do čeledi vachtovitých. Vyskytuje se hojně po celé Evropě. Můžeme jí najít tam, kde je dosti vláhy, na bažinatých loukách, ve vodních příkopech a na březích rybníků.
Z dutého oddenku v zemi vyrůstají trojčetné listy s dlouhými řapíky. Listy jsou opakvejčité, dužnaté, na povrchu lesklé s hladkými okraji. Z oddenku vyrůstá také stvol do výšky asi 25 centimetrů.
Vachta kvete v dubnu a květnu hroznem narůžovělých květů, umístěných na stvolu. Každý květ má svůj listen a dlouhou stopku. Kalich je složen z pěti tupých kališních lístků. Koruna je nálevkovitá, s pěti úzkými cípy. Uvnitř je chlupatá, na povrchu lysá. Má pět tyčinek s fialovými prašníky. Semeník vybíhá v čnělku, ukončenou dvojklanou bliznou. Uzrává v tobolku, obsahující pět až osm hnědých semen.
Používaná část vachty trojlisté jsou listy, které jsou velmi hořké. Je v nich obsažen glykosid menyanthin.
Vachta se využívá v domácím lékařství jako žaludečního léku při poruchách trávení, nechutenství a celkové nevolnosti. Při nechutenství ze z vachty připravují žaludeční kapky.

Tagy: menyanthes trifoliata, léčivé účinky vachty, jetel hořký, dětel vodní, brukvorec, bobrek, použití vachty