Česnek

Česnek má v naší výživě dlouhou historii. Používali ho už, stejně jako cibuli, dělníci při stavbě pyramid. Pochází asi ze střední Asie a je příbuzný cibuli, póru a pažitce.
Je to vytrvalá rostlina množící se vegetativně s cibulek. Známe česnek bílý, česnek paličák a modré česneky. Dva posledně jmenované tvoří květní osu, na níž mezi květy vyrůstají pacibulky. Ty lze také použít k množení i v kuchyni.
Česnek se vysazuje na podzim (paličák) nebo z jara. Vysazují se jednotlivé stroužky a nejlépe se mu daří v lehčích půdách. Kromě kuchyňského česneku u nás roste volně například česnek medvědí nebo polní, jejichž čerstvé listy jsou silně aromatické a používají se z jara jako koření.
Česnek je velmi zdravý, podporuje vylučování trávících šťáv, uklidňuje hladké svalstvo střev, reguluje baktérie v tlustém střevě, má vliv na dýchací ústrojí a také prokrvuje koronární cévy. Používá se také při chřipce, nachlazení, snižuje krevní tlak, proti parazitům, proti nadýmání a při arterioskleróze. Listy mladého česneku mají vliv na krvetvorbu.
Celá rostlina je silně česnekově aromatická, toto způsobují silice obsahující síru. Nepříjemný pach česneku v ústech částečně odstraní mléko nebo žvýkání listové zeleniny.
Česnek se používá snad v každé kuchyni u nás, ve Francii, Itálii, Španělsku, Anglii, V Číně, Indii, ale i jinde. Je nepostradatelný při přípravě skopového masa, mletého masa, v uzeninách, do polévek, omáček, majonéz, salátů, bramborových pokrmů a podobně. Mladé listy divokého česneku se používají do polévek a omáček. Česnek je také nedílnou součástí „pochoutek“ připravovaných na domácích zabíjačkách. Používá se pokud možno v syrovém stavu (vaří se co nejméně) nebo známe ještě česnekové pasty a česnek sušený rozemletý na prášek.
Skladuje se v suchu a chladu, chráněný před mrazem nebo můžeme oloupané stroužky zalít studeným solným roztokem (300g soli na 1l vody) a tak ho uchovat.

Tagy: česnek paličák, allium sativum, česnek polní, modrý česnek, bílý česnek