Pěstování a sklizeň česneku

Česnek vyžaduje teplou a slunnou polohu, proti mrazu je však odolný. Půda, vhodná pro pěstování česneku, by měla být středě těžká až lehčí, humózní s dostatkem vápna. Česnek nemá rád těžké zamokřené půdy a přímé hnojení chlévskou mrvou. Porost zaléváme jen při déletrvajícím suchu.
Rozlišujeme česnek paličák, který vytváří květní stvol s pacibulkami a velkou nafialovělou cibulí. S pacibulek lze česnek snadno množit.
Nepaličák má zpravidla větší bílé složené cibule a nevytváří v našich podmínkách květní stvol.
Pro pěstování rozlišujeme zimní a jarní odrůdy. Zimní odrůdy vysazujeme na podzim (jsou výnosnější, ale hůře se skladují), jarní zjara (lépe se skladují, ale jsou méně výnosné).
Česnek množíme ze stroužků, případně z pacibulek. Vysazujeme do řádků 25 – 30 cm od sebe. Na podzim koncem září případně začátkem října vysazujeme stroužky 6 – 8 cm hluboko, na jaře v březnu 5 – 6 cm do hloubky. Používáme jen největší stroužky z obvodu cibulí. Během růstu pravidelně plejeme a okopáváme. Jestliže jsou v květnu a červnu sucha, rostliny zavlažíme.
Česnek nepaličák sklízíme v době, kdy se začíná pokládat nať. U paličáku poznáme dobu sklizně podle vyrovnávajícího se zkrouceného květního stvolu a žloutnutí listů a stvolu.
U sklizeného česneku pokrátíme kořínky a sušíme zavěšený v malých svazcích (asi 15 – 20 cibulek).

Tagy: allium sativum, sušení česneku, hnojení česneku, množení česneku