Podběl obecný

Podběl obecný, také nazývaný podběl lekářský, je vytrvalá bylina patřící do čeledi hvězdnicovitých. Můžeme ho najít na hlinitých vlhkých polích, loukách, při okrajích cest, podél potoků a řek a všude kde je trochu vlhko. Je to rostlina, která silně vysouší půdu.
V zemi má podběl vytrvalý oddenek, ze kterého vyrůstají četné vláknité kořenové výběžky. Brzy na jaře (v březnu a dubnu) vyhání nad zemí stvoly se šupinatými listeny do výšky až 20 cm. Na vrcholu stvolu je žlutý květní úbor. Semeník vybíhá v čnělku s rozeklanou bliznou. Uzrává v nažku s jemným chmýřím, které umožňuje její zanesení velmi daleko. Teprve po odkvetení se objevují zubaté listy, srdčitého tvaru na dlouhých řapících.
Využívaná část rostliny jsou listy, květní úbory a někdy také kořen. Rostlina obsahuje hodně slizu, tříslovinné látky a hořčinu.
Květní úbory podbělu se sbírají hned po rozkvětu, v březnu a dubnu a suší se. Listy s řapíky se sbírají v červnu a červenci a suší se v tenkých vrstvách na slunci tak, aby zůstala zachována jejich barva. Zhnědlé jsou bezcenné. Kořeny se vyrývají na podzim v září a v říjnu nebo na jaře. Očištěné se suší při umělém teple.
Podběl slouží hlavně jako léčivá rostlina, občas se ho užívá jako tabákové náhražky. Je velmi oblíben v lidovém lékařství. Používá se při chorobách dýchacího ústrojí, při rýmě, kašli, chřipce a podobně. Čerstvě vymačkané listí podbělu se přikládá na rány, protože urychluje jejich hojení.

Tagy: podběl lékařský, využití podbělu, léčivé účinky podbělu, tussilago rarfara, sběr podbělu