Bylinky na hemeroidy

Hemeroidy, lidově nazývané „Zlatá žíla“, jsou žilní pletence v oblasti konečníku. Má je každý, ale jen někdo s nimi má potíže. V tom případě dokáží člověku velmi znepříjemnit život. Četnost hemeroidů u naší populace se dnes podstatně zvýšila. Velkou zásluhu na tom má náš životní styl (například stres, nesprávné stravovací návyky, sedavé zaměstnání a podobně). Nejčastější příčinou bývá zácpa, zvýšená fyzická zátěž, dědičnost, ale i některé sporty jako například cyklistika. U žen vznikají hemeroidy v těhotenství a po porodu.
Typickým příznakem při zduření žilního pletení je výskyt jasně červené krve po stolici.
Hlavní zásadou při prevenci proti hemeroidům je příjem potravy s vysokým podílem vlákniny, aby se usnadnilo vyprazdňování.
V případě výskytu hemeroidů se používají různé masti, čípky a koupele v odvaru z dubové kůry.
Mezi bylinky, které můžeme použít při léčbě hemeroidů patří heřmánek pravý, kokoška pastuší tobolka, měsíček lékařský, řebříček obecný, plavuň obecná, přeslička rolní a vlaštovičník větší.
-Heřmánek pravý
Jelikož heřmánek podporuje stolici a nepůsobí projímavě je nepřímým pomocníkem při léčbě hemeroidů. Čaj z heřmánku pravého pijeme po doušcích denně, jeden šálek před snídaní.
Z heřmánku si můžeme připravit i domácí heřmánkovou mast a potírat s ní postižené místo.
-Kokoška pastuší tobolka
Nálev z této bylinky používáme na výplachy, sedací koupele a na umývání. Na sedací koupel potřebujeme 100 g sušených bylin, které přelijeme vroucí vodou, necháme vylouhovat a přelijeme do připravené koupele. Při tom musí být ponořeny i ledviny. Koupel by měla trvat asi 20 minut.
-Řebříček obecný
Při silnějším krvácení hemeroidů pomůže čaj z řebříčku. Jednu vrchovatou čajovou lžičku byliny přelijeme šálkem vroucí vody, necháme krátce odstát, přecedíme a pijeme po doušcích po jednom šálku ráno a večer. Řebříčkovou mast používáme k zevnímu ošetření hemeroidů.
-Plavuň obecná
Jednu vrchovatou lžičku přelijeme šálkem vroucí vody, necháme krátce odstát, přecedíme a pijeme po doušcích denně, nalačno, jeden šálek.
-Přeslička rolní
Přeslička má schopnost rychle zastavit krvácení, proto ji můžeme použít při léčbě hemeroidů. Dvě až tři vrchovaté lžičky přesličky rolní přelijeme šálkem vroucí vody, necháme krátce odstát a přecedíme. Pijeme po doušcích denně dva až tři šálky čaje.
-Vlaštovičník větší
Čerstvě nasbírané listy, květy a nať vlaštovičníku vylisujeme v odšťavňovači a připravíme si šťávu, kterou užíváme denně jednu čajovou lžičku, zředěnou šálkem vody.
Čaj z vlaštovičníku připravíme přelitím jedné čajové lžičky šálkem vroucí vody, necháme krátce odstát, přecedíme a pijeme po doušcích dva šálky čaje denně.

Tagy: mast na hemeroidy, sedací koupel z kokošky pastuší tobolky, čaj z řebříčku, čaj z plavuně, čaj z přesličky, šťáva z vlaštovičníku, čaj z vlaštovičníku, čaj na hemeroudy, sedací koupel na hemeroidy